Muğla Dış Ticaret İstatistikleri

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı Nisan ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Dış ticaret istatistikleri genel ticaret sistemi ve özel ticaret sistemi olmak üzere iki farklı ticaret sistemine göre hesaplanmaktadır

Muğla Dış Ticaret İstatistikleri

. Genel ticaret sisteminde, bir ülkenin ekonomik alanına giren ve ekonomik alanından çıkan mallar kapsanmaktadır. Bu sistemde, ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşım alanına giren veya bu alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılmaktadır. Özel ticaret sisteminde ise, gümrük antrepoları ve serbest bölgeler istatistiklerde yer almamakta, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına giren ve bu alandan çıkan mallar kapsanmaktadır.

 

Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer COŞKUN tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde;

 

Genel ticaret sistemine göre ihracat %74,7 arttı, ithalat %6,9 arttı

 

İhracat 2021 yılı Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %74,7 artarak 65 milyon 196 bin dolar, ithalat ise %6,9 artarak 21 milyon 537 bin dolar olarak gerçekleşti.

 

Nisan ayında Muğla bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 26. il olurken ithalatta ise 28. sırada yer aldı.

 

İhracatta en yüksek pay tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe

 

2021 Nisan ayında ekonomik faaliyetlere göre ihracatta en yüksek payı alan ilk üç sektör şu şekilde oluştu. İlk sırada yer alan tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı %49,71 (32 milyon 407 bin dolar) oldu. Ardından gelen imalat sektörünün payı %41,47 (27 milyon 37 bin dolar), madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı %8,82 (5 milyon 752 bin dolar) oldu.

 

İthalatta en yüksek pay imalat sanayii sektöründe

 

2021 Nisan ayında ekonomik faaliyetlere göre ithalatta en yüksek payı alan sektörler şu şekilde oluştu. İlk sırada yer alan imalat sanayinin payı %98,31 (21 milyon 174 bin dolar) oldu. Ardından tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı %1,68 (363 bin dolar) oldu.

 En fazla ihracat yapılan ülke Rusya Federasyonu oldu

 

2021 yılı Nisan ayında Muğla’dan en fazla ihracat Rusya Federasyonu oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 7 milyon 820 bin dolar olarak gerçekleşti. Rusya Federasyonu’nu sırasıyla 6 milyon 508 bin dolar ile ABD ve 6 milyon 419 bin dolar ile Yunanistan izledi.

 

En fazla ithalat yapılan ülke Moritanya oldu

 

2021 yılı Nisan ayında Muğla’ya en fazla ithalat Moritanya’dan yapıldı. Bu ülkeden yapılan ithalat 3 milyon 471 bin dolar olarak gerçekleşti. Moritanya’yı sırasıyla 3 milyon 306 bin dolar ile Norveç ve 2 milyon 428 bin dolar ile Fransa izledi.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.

ÇOK OKUNANLAR

MARMARİS AJANDASI

Tümü